🔥 15%-20% kedvezmény MINDEN tanfolyamunkra 2024.03.17-ig! 🔥

AKCIÓ: 15%-20% kedvezmény 03.17-ig!

SOLANA AIRDROP VADÁSZAT

SOLANA AIRDROP VADÁSZAT

Nemrég a Solana megelőzte az Ethereumot közel 1.5 milliárd dolláros napi forgalommal és a Solana hálózat TVL-je (Total Value Locked) is brutális ütemben nő.

A Solana blokkláncon indított meme és shitcoinok egymás után robbannak be. Most épp az Analos (visszafelé Solana….) uralja a Twittert és ez jól mutatja mekkora a hype a Solana hálózat körül.

Ezt a hype-ot lovagolta meg a Jito, majd nemrég a Jupiter is a saját airdropjával és ez még csak a kezdet. Ezért most beleássuk magunkat a Solana ökoszisztémába és megpróbálunk annyi airdropra kvalifikálni, amennyit csak tudok.

Mielőtt belevágnánk, fontos infó, hogy elindítottuk az új, AIRDROP fókuszú hírlevelünket amit a hagyományos hírlevél mellett fogunk küldeni airdrop aktualitásokról vagy összefoglaló jelleggel, hogy mindig a legértékesebb airdropokra vadászhass a lehető legkevesebb idő és pénz ráfordításával. Ha érdekel a dolog, akkor ezen az oldalon fel tudsz iratkozni (az se gond, ha már fel vagy iratkozva a hagyományos hírlevélre): https://makeitcount.hu/airdrop-hirlevel

És akkor most lássuk a – szerintem – legfontosabb projektet, a MARGINFI protokollt.

MI AZ A MARGINFI

A MARGINFI egy decentralizált kölcsönzés fókuszú protokoll, amit a Solana hálózaton építenek és jelenleg a 3. legnagyobb TVL-el (Total Value Locked) rendelkezik az ökoszisztémán belül. A fő szolgáltatása a fedezetnyújtás és kriptokölcsönök kiszolgálása, de van itt lehetőség lekötni a kriptónkat, bridge-elni hálózatok között vagy swap-olni is.

A projektben befektető a Pantera Capital (akik általában jó fogadásokat tesznek a kriptovilágban) meg persze a Solana Ventures, ami önmagában nem jelentene sokat, de legalább abban biztosak lehetünk, hogy a projektet olyan emberek vezetik, akiknek nem ez az első rodeójuk.

Persze ami nekünk a legfontosabb, az az, hogy a MARGINFI hivatalosan is megerősítette már, hogy airdropra készül, ahol a korai felhasználókat fogják az új tokenjükkel jutalmazni. A legvalószínűbb, hogy a kölcsönzéssel kapcsolatos tevékenységekkel lehet magunkat kvalifikálni, úgyhogy erről szól majd ez a mai útmutató.

A tevékenységek elvégzésével pontokat lehet szerezni, illetve azzal is, ha meghívsz másokat, akik a linkeden keresztül regisztrálnak.

Szóval ha az én linkemen regisztrálsz, azt megköszönöm, de regisztrálhatsz simán, meghívó nélkül is. Az én linkem ez: https://www.mfi.gg/refer/d4a23fd3-34f3-43bf-ad3d-8b5d34175a64

AIRDROP FELADATOK

Miután rákattintottál a linkre, kapsz egy gyors összefoglalót arról, hogy mit lehet csinálni a MARGINFI-on, aztán regisztrálhatsz valamelyik közösségi fiókoddal (pl. Twitter) vagy becsatlakoztathatod a walletedet is. Mivel nekünk úgyis használnunk kell majd, csatlakoztassuk be a Phantom walletünket (ha még nincs, akkor innen tudod telepíteni).

Először is stake-elni kell SOL tokeneket a platformon, amiért cserébe LST (Liquid Staking Token) tokeneket kapunk. Állítsd be, mennyi Solana-t akarsz lekötni, aztán nyomj a Mint gombra. A tranzakciós költség csak pár cent és ha belenézel a Phantom walletedbe, akkor már ott is vannak az LST tokenjeid.

A következő lépés az lenne, hogy fedezetet szolgáltatunk a MARGINFI-nak a LEND menüpontnál LST tokenek formájában, de jó eséllyel az LST pool már megtelt (megint), ezért csekkoljuk le, milyen tokeneket tudunk fedezetként nyújtani és váltsuk át az LST tokenket erre.

Irány a SWAP funkció és ez csak egy észrevétel, hogy a váltás funkcióért a Jupiter felel, akiknek nemrég volt az első airdropja, de már most bejelentették a következőt. Szóval azzal, hogy itt váltod a tokeneket, közben kvalifikálod magad a 2. Jupiter airdropra is. Királyság.

Én most Solana-ra váltom át a tokeneket és joggal merülhet fel a kérdés, hogy most akkor ennek mi értelme volt? Lekötöttük a Solana tokeneket LST tokekenekért cserébe, aztán visszaváltottunk mindent újra Solana-ra. Ez így tényleg nem túl értelmes tevékenység, viszont az airdrop vadászat szempontjából a legjobb lehetőség, hiszen minden fontos funkciónál aktivitást hagysz magad után úgy, hogy csak minimális kockázatot futsz (és szinte nulla költséggel).

Szóval a staking után a következő  feladat a lending, vagyis az a feladat, hogy fedezetet (kölcsönt) biztosítsunk a MARGINFI részére. A Solana-t fedezetként szolgáltatva 5%-os éves kamatot kapunk, ami egyébként most jobb is, mintha LST tokenekkel csinálnánk ugyanezt.

Az utolsó lépés, hogy mi veszünk fel kölcsön a BORROW menüpont alatt. Itt azt a fedezetet fogjuk használni, amit az előző pontban mi szolgáltattunk. Mivel sokan csinálják a MARGINFI airdropot, eléggé üresek a pool-ok, úgyhogy sok választásunk nincs, de én mégis azt ajánlom, hogy várd meg, amíg tudsz felvenni USDT vagy USDC stablecoinban hitelt, mivel így csak fele akkora kockázatot futunk, mintha egy másik nem-stablecoin kriptót vennénk fel hitelként.

Mindjárt elmagyarázom miért.

A stablecoinok ára nem változik (USDC=1 és USDT=1) ezért ha SOLANA fedezet ellenében vesszünk fel például USDT tokeneket, akkor csak a SOL árfolyama lesz hatással a pozíciódra. Jelenleg a SOL token árfolyama 100-120 dollár, így ha 60 dollárnyi USDT hitelt veszek fel 1 SOL (120 dollárnyi) fedezet ellenében, akkor a pozícióm nem kerül likvidálásra egészen addig, míg a SOL 60 dollárra vissza nem esik (illetve kicsit fölötte kerül likvidálásra, de a logika nagyjából ez).

Viszont ha nem stablecoin a felvett kriptohiteled, akkor előfordulhat, hogy amellett, hogy a fedezet árfolyama esni kezd (a mi esetünkben most SOL), esni kezd a felvett kripto (pl. BONK) árfolyama is. Ekkor aztán nem elég, hogy plusz fedezetet kell bevonni, még a felvett hitel is folyamatosan veszít az értékéből. Ezért – és főleg mivel ezt az egészet csak az airdrop miatt csináljuk – maradj a stablecoinnál.

Ez például szerintem egy egészséges arány: 600 dollárnyi SOL fedezetre 200 dollárnyi USDT stable coin hitel.

Ezzel az utolsó lépéssel kimaxoltuk a MARGINFI airdropot. Az én stratégiámban még annyi a plusz, hogy nem egyszerre kötöm le az összes SOL tokent, amit fedezetként akarok lekötni, hanem hetente visszatérve a platfromra és így növelem az aktivitást is.

DRIFT

Jöhet is a következő fontos projekt, a DRIFT, ami egy perpetual kereskedési platfrom. Ez azt jelenti, hogy nem kriptóval, hanem származékos vagy derivatív termékekkel kereskedünk, amelyek pontosan lekövetik az adott kripto árfolyammozgását. Mivel a SOLANA van a középpontban, itt is SOL tokenekkel fogunk feladatokat végezni. Irány a DRIFT platform és csatlakoztasd be a Phantom walletedet.

Először is SOL tokenekkel kell feltöltenünk a DRIFT fiókunkat. Ehhez irány a DRIFT Lend/Borrow funkciója és a SOL mellett nyomj rá a DEPOSIT gombra. Itt meg kell adnod, hogy hány SOL tokent szeretnél használni fedezetként a DRIFT-en, illetve egy DRIFT accountot is létre kell hoznod, ha még nincs.

Ha megvolt a DEPOSIT, akkor irány a TRADE menüpont és azon belül is a PERPETUALS – vagyis a derivatívák – kereskedés.

Itt válaszd ki a SOL-PERP derivatív terméket és nyiss egy tőkeáttételes pozíciót. Én LONG-ra mentem és egy viszonylag alacsony, 25%-os tőkeáttételt használtam, ami azt jelenti, hogy olyan pozíciót tudtam felvenni, ahol a deposit-olt 5 SOL helyett 7.1 SOL méretű LONG-ot tarthatok. Persze ez azzal is jár, hogy rizikósabb a pozícióm, ami az én esetemben azt jelenti, hogy ha 69 dollár alá esik az árfolyam, akkor likvidálják a pozíciómat és elveszítem az összes SOL tokenemet.

Ezért külön szeretném hansúlyozni, hogyha csak a feladatot akarod teljesíteni, akkor nyiss egy pozíciót alcsony tőkeáttéttel és zárd is be nem sokkal később, így csak pár dollárt kockáztatsz. Én arra számítok, hogy a Solana még emelkedni fog, ezért nyitva hagyom a pozíciót, de nem kötelező az airdrop szempontjából.

A következő fontos lépés, hogy kriptót kössünk le (stake-eljünk) a Drift Insurance Fund-ban, ami azt hivatott biztosítani, hogy a DRIFT sose kerülhessen fizetésképtelen állapotba. Itt már nem csak SOL tokeneket lehet lekötni, ezért most csavarok egyet a dolgon és fogom a korábban a MARGINFI-nál felvett USDT kriptohitelemet és átváltom a JUPITER-en USDC tokenekere (így forgalmat generálok a JUPITER airdrophoz is).

Az így kapott USDC tokeneket aztán stake-eltem a USDC vaultban, ami egyébként 30%-os APR-el ketyeg, szóval az airdroptól függetlenül is jól kamatozik a lekötés. Itt 200 dollárt kötöttem le, aztán tovább is mehetünk is az utolsó feladatra.

Hasonlóan a MARGINFI-hoz, itt is veszek föl egy kisebb kriptokölcsönt az 5.3 SOL token terhére, amit a protokollra depositoltam. Most 200 USDC-t veszek kölcsön, amit majd egy újabb airdrop feladatban fogok felhasználni.

Fontos kiemelni, hogy ezekkel a kölcsönökkel mindig nagyon óvatosan kell bánni és rajta kell tartani a szemünket folyamatosan, hogy hogyan változik a Solana árfolyama, nehogy likvidálásra kerüljön a pozíció.

Szerintem ezek a legfontosabb feladatok, de én még egy lépéssel tovább mentem, de inkább csak azért, mert kíváncsi voltam, hogy milyen, amikor én vagyok a market maker. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy likviditást biztosítok a perpetual kereskedéshez, egész pontosan ahhoz, hogy mások a BONK derivatíva termékével tudjanak kereskedni, ezért pedig részesedést kapok a kereskedési díjakból.

Ezt az Earn menüpont alatt a legalsó, DLP menüpontjára kattintva tudod megtenni és fontos, hogy itt nem használok tőkeáttételt, mert nem akarom aktívan ellenőrizni a pozíciót. Persze ha nagyobb kockázatot vállalsz, akkor nagyobb a tranzakciós jutalékod is, de mi most nem erre lövünk, hanem az airdropra vadászunk.

Végül szerezz egy ingyen jegyet a DRIFT nyereményjátékra, ahol hetente több ezer dollárt sorsolnak ki a platform használói között (és egyébként ingyen van).

Most, hogy a két legfontosabb airdrop projekt, jöhetnek a kisebb, kevésbé fontos platformok és ahogyan majd láthatod is, ezeknél kisebb összegeket kötöttem le.

MARINADE FINANCE

Ez egy liquid staking protokoll és épp ez benne az érdekes, mivel a LST vagy liquid staking egyre felkapottabbá kezd válni a DeFi-ban, a Solana ökoszisztémában pedig a MARINADE a legnagyobb ilyen szereplő.

Irány a MARINADE FINANCE és csatlakoztasd be a Phantom walletedet. Ezután kattints a „Start earning SOL now!” gombra és a megjelenő ablakban köss le legalább 1.1 SOL-t (én ennyit stake-eltem). A mennyiség azért fontos, mert egyre több airdrop esetén lehet azt látni, hogy 1 SOL alatt nem kaptak airdropot a felhasználók.

A lekötésért cserében egyébként kaptunk mSOL tokeneket, amivel később még tudjuk tovább építeni a pozíciónkat, de most menjünk tovább.

SOLBLAZE

Jöhet egy másik (kisebb) liquid staking protokoll, a SOLBLAZE. Gyakorlatilag ugyanazt csináljuk, mint a MARINADE esetében, csak itt nem mSOL, hanem bSOL tokeneket kapunk a lekötésért cserébe.

Irány a Solblaze STAKING oldala, kattints a STAKE gombra, csatlakoztasd be a walletedet és válaszd ki a SOL tokent. Én kicsit több, mint 2 SOL tokent stake-eltem, amiért 1.9 bSOL tokent kaptam.

Ezeket két másik projektben is fogjuk használni és más feladatunk a SOLBLAZE-nél már nincs is, úgyhogy jöhet a következő projekt.

METEORA

Az első protokoll, ahol használni fogjuk a bSOL tokeneket, az a METEORA és itt likviditást fogunk biztosítani. Kattints a Dynamic Pools gombra és már láthatod is, hogy milyen tokenpárokhoz lehet likviditást biztosítani.

Keress rá a bSOL token nevére és válasz ki a bSOL-SOL poolt. A korábban kapott bSOL tokenek felét (nálam ez 0.95 bSOL volt) és a pozíció fedezéséhez szükséges – kicsit kevesebb, mint 1 – SOL tokent biztosítottam a liquidity poolhoz.

KAMINO FINANCE

Ez egy, a MARGINFI-hoz nagyon hasonló lending platform, viszont méretben sokkal kisebb, ezért kevesebb tőkét allokálunk erre az airdropra. Pontosabban szinte semmit, mivel a korábban kapott mSOL és a bSOL tokeneket maradékát fogjuk kölcsönadni a platformon.

Irány a KAMINO APP és csatlakoztasd be a walletedet. Ha ez megvan, akkor biztosíts fedezetet mSOL és bSOL formájában a SUPPLY gombra kattintva.

Ha mindkét tokent hozzáadtad fedezetként a KAMINO-hoz, akkor még ezek terhére vehetsz fel kriptokölcsönt is, de mivel alacsony összegekről van szó, ezt a lépést én már kihagyom.

TO BE CONTINUED….

Ez volt a Solana ökoszisztéma legígéretesebb airdropjait összefoglaló útmutatónk, de hamarosan érkezünk egy másik cikkel ugyanebben a témában, ezért ha szeretnéd kimaxolni a Solanában rejlő lehetőségeket, akkor csekkold le majd azt is!

Facebook
Twitter

Ezeket se hagyd ki

KRIPTO, WEB3 ÉS NFT HÍRLEVÉL

Iratkozz fel a kriptopiac legjobb hírlevelére! Maradj mindig képben a legígéretesebb projektekkel és trendekkel, a legfontosabb piaci történésekkel, airdropokkal és token indításokkal.
Egyébként is ingyen van… szóval tényleg nem tudom, mire vársz még 🙂

Makeitcount podcast

Hallgasd meg a legfrissebb kriptopiaci híreket és mélyelemzéseket, közérthető, közvetlen stílusban. Csatlakozz hozzánk, és maradj naprakész a kriptovaluta világának legizgalmasabb fejleményeivel! Merüljünk el együtt ebben az izgalmas digitális univerzumban!